Share this:

Everything you need to know about moving costs.

From hiring movers, cleaning, and other unforeseen expenses, etc.

how much moving costs

The worst thing about moving is absolutely everything. Everything about moving is the worst. Getting supplies, wrapping, packing and securing boxes. Loading, then hauling everything you own out of one place then hauling and loading it into a new one.  Unpacking, cleaning, arranging ... just everything about it sucks.

There's one easy solution to reduce the suckiness of it all; let someone else pack, move and unpack for you. But, you have to not care if your stuff gets broken or gets put where you want. Basically, you need a ton of money and a lot of don’t give a shit. But since most of us don't qualify in either category, we have to find other ways to deal with the succubus that is moving day.

Breaking down the true cost of moving

The most stressful part of moving is how much it costs. Even if you go a DIY route, it's still not cheap. According to someone who has a boring life and a lot of time on their hands, the average cost of moving in the U.S. is $1,250 for a local move and $4,890 for a long distance move.

There is a lot that goes into figuring out how much it will cost you to move; things like, how far you have to travel, the amount of stuff you have, labor hours, and the number of supplies you need.

The amount so stuff you have, or as movers refer to it ... the size of your home, plays a considerable role is moving costs. The larger your home is, the more supplies you'll need, the larger truck you will have to rent, and the more time it will take you to pack it up. If you plan on hiring someone to do all the work for you then having a lot means spending a lot.

Supplies

Gathering supplies for moving day sounds like it should be fun, but no, its just a dreary day of spending money you don't have.

supplies for moving

Boxes

Depending on how much stuff you have you may need more than this, but the average person can expect to use about 50-90 boxes.

You’ll need around 20  small ones to fill up with fragile or heavy items like wine glasses and books.  In different boxes, obviously. You’ll need another 30 or so for random household items, such as clothes, decorations, and towels. Then a couple handfuls of large boxes for big but light items, say blankets and pillows.  Each box will cost you between $2.00 and $4.00.

Total: $200 just for boxes.

Tape

Tape. In general, one roll of tape will be enough to handle 10 boxes.

So yeah, you need like 10 rolls of packing tape. A roll of tape runs you about $5.00 each.

Total: $50.00

Packaging

Bubble Wrap..

Not just a fun toy but an expensive necessity for protecting your fragile items. Remember, if there is a chance it might break during the move then you'd better wrap it up. If not, you might as well throw it away instead of going through the effort of packing it, just to toss the shattered remains when you unpack.  Oh yeah, it’s like $30 bucks for a decent sized roll of bubble wrap..

You can expect to purchase about 1 to two rolls of bubble wrap on average..

Total: $40.00

Recap

A thousand boxes...check..

100 rolls of tape…check..

2 rolls of bubble wrap (one for packing, one for fun)...check.

Total supplies - $250-$300..

Truck

cost for moving truck

Moving truck rentals vary drastically depending on what services you want. If you're going to haul it on your own, you can pick up a U-Haul for about $100 a day plus tax and fees. But if you’re not comfortable driving one of their big trucks around, then you can go with a driving service. Some companies will drive your belongs from place to place after you have loaded up the truck. Obviously, these are going to cost you a bit more.

Weekend truck rental - $450.00

 

Fuel

If you're moving out of town, fuel costs will add up quickly, especially during these $3.00 a gallon days.

Remember when gas was just $.99? Back when Harry Potter was just books, Justin Bieber was only 5, and everyone was freaking out about the Matrix? Yeah, that's right, I said Justin Bieber, I know my pop culture reference.

 

justin

 

Remember we’re talking about moving trucks here, you can’t fit your California king on the roof of your Prius. So moving trucks are a must. But they aren’t very fuel efficient. A small truck averages 9 miles a gallon, medium trucks get 7 mpg, and a large truck gets around 5 mpg.

moving humor

Assuming your truck uses gasoline and not diesel, you're looking to spend around $3.09 a gallon.

Next, you need to know how many miles you will be traveling. Do a quick Google maps run and find out how many miles it is between your current house and your new home.

Now take the miles and divide them by the mpg of your truck. That's how many gallons of gas you’ll need. Then multiply that by $3.00. And that’s how much you will need just for fuel.

If you’re going 200 miles in a medium-sized truck, then 200/7 is 28.6.  You need 28.6 gallons of gasoline, at $3.00 a gallon is $85.80 (28.6*3=85.80).

Fuel - $172

Miscellaneous

These are just a few of the big-ticket items but when it comes to moving day a lot of little factors add up to significant costs too. Such as the date of your move. If you move during the busy season or during the weekend, rates are going to be higher. If you have a large home or a lot of stuff, then each of these items is going to cost more. Including a more massive truck, which will likely use diesel fuel. Diesel costs on average $.40 more than gasoline.  Maybe you need someone to disassemble and reassemble your furniture, move a pool table or a piano. Each of these items will cost you extra.

Miscellaneous items - $250

Hiring a Moving Company

You can also go with a moving service, which will cost you double or triple the DIY amount plus you’ll need liability coverage and valuation coverage in case anything gets broken. Below is a list of the national average costs to move a single bedroom house to a 4 bedroom house.

One Bedroom - Local

$250 to $500
  • 4 to 5 in labor cost


One Bedroom - Long Distance

$950 to $1,200
  • Avg Distance = 900+ Miles


Two Bedrooms - Local

$400 to $800
  • 6 to 7 in labor cost


Two Bedrooms - Long Distance

$2,500 to $3,200
  • Avg Distance = 900+ Miles


Three Bedrooms - Local

$900 to $1,700
  • 8 to 10 in labor cost


Three Bedrooms - Long Distance

$3,500 to $5,500
  • Avg Distance = 900+ Miles


Four Bedrooms - Local

$1,300 to $2,500
  • 12+ hours in labor cost


Four Bedrooms - Long Distance

$4,700 to $6,500
  • Avg Distance = 900+ Miles


Moving Service - $4,000

Money Saving Moving Tips

While moving is expensive no matter how you look at it, there are a few ways to cut expenses.

Get boxes from your local stores

Don't waste your money buying new boxes, instead find boxes on your own. There is a simple way to find boxes for free; ask your local businesses. Grocery stores, appliance stores, and recycling centers are great places to find boxes for free. Big box stores like Costco and Sam's always have boxes ready to roll away.

Do away with junk before you start packing

Get rid of your clutter. Instead of spending precious money and valuable time dealing with excess items. Get rid of them. You’re already going through every single thing you own. Before wrapping and packing it, think about the last time you used it. If you can’t remember then toss it in a clutter pile in the garage. You can put anything in there, kitchen gadgets, old clothes and shoes, VHS tapes (yes, you should get rid of those), the large box of random cords, children’s toys, furniture, books, and yard tools.

Everything you don’t want, need, or use can go into one big pile, and AZ Junk will pick it up. We’ll sort it for you donating everything we can, recycling everything we can and taking as little as possible to the landfill.

Once the big pile of clutter is gone, you’ll be able to pack up the rest of your home in no time.

For additional moving resources visit: American Moving & Storage Association.

Share this:

Leave a Reply

Your email address will not be published.